رفتن به بالا

درباره ما…

خدا وحی به زنبور عسل

موریس مترلینگ که خارجی ها به او می گویند فیلسوف و دانشمند، در کتاب «زنبور عسل، مورچگان و موریانه» بعد از کلی تحقیق و تفحص درباره زنبور عسل نوشته من نمی فهمم که اینها از کجا دستور می گیرند، بعد اسم آن قدرتی که به زنبور دستور می دهد و کنترل می کند زنبور عسل را گذاشته روح کندو، انگار کسی دارد به زنبورها حکومت می کند و نظم می دهد به همه سکنات زنبور عسل، حتی به ملکه.

خب! بیچاره شاید نفهمید که موجودیتی فراتر از این عقل آدمی هست که زنبور و بلکه تمام عالم را مدیریت می کند یا این که خودش را به نفهمی زده بود! چون اگر می گفت خدایی هست، باید ادامه می داد و وقتی گفت الف، تا ی باید می رفت!

یک به اصطلاح دانشمند ندانست که این خداست که به زنبور دستور داد، چه کند؟ ولی ما از اقبال بلندمان اگر نفهمیدیم هم، قرآنی داریم که از آن بفهمیم خدایی هست که به موجودی به این کوچکی توانایی های خارق العاده داد و وحی کرد به آن تا چه کند.

خدا را شکر.

خدا را شکر که ما قرآنی داریم که خدا به وسیله آن با مخلوقش صحبت کرده و فرموده:

وَ أَوْحَى رَبُّکَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبَالِ بُیُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَ مِمَّا یَعْرِشُونَ* ثُمَّ کُلِی مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلاً یَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لآیَهً لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ* …

«و پروردگار تو به زنبور عسل وحی کرد که: از کوه‌ها و درختان و بناهایی که (مردم) می‌سازند خانه‌هایی برگزین، آنگاه از هر ثمره‌ای بخور و از روی خشوع به راه پروردگارت برو. از شکم او شرابی رنگارنگ بیرون می‌آید که شفای مردم در آن است و صاحبان اندیشه را در این عبرتی است».

امام سجاد(ع) می فرماید حیوانات هرچیزی را ندانند، سه چیز را می دانند،

می دانند خدا کیست، امام زمان و حجت خدا را هم می شناسند، و می دانند که چه بخورند و چه نخورند.

واقعاً ما از حیوانات کمتریم اگر خدای خودمان را نشناسیم، از امام زمان هم غافل باشیم و عجیب تر این که حتی ندانیم چه باید بخوریم و چه نخوریم!

این هدایت موجودات عالم هست، ای کاش ما هم صاحب اندیشه باشیم و عبرت بگیریم و هدایت بشویم. ای کاش ما هم این طور بندگی کنیم که خدا تعریف‎مان کند که «از روی خشوع و فروتنی در راه من حرکت کرد.»

خلاصه اش کنم، از زنبور عسل، خدا را بیشتر شناختم، این سایت را راه انداختم تا دیگران هم در این شناخت سهیم باشند…

احسان مطهری زاده