رفتن به بالا
  • یکشنبه - 3 تیر 1397 - 16:00
  • کد خبر : ۱۱
  • مشاهده :  6572 بازدید
  • چاپ خبر : زنبور عسل، شگفتی ریاضیات
نظم و ترتیب زنبور عسل

زنبور عسل، شگفتی ریاضیات

زنبور عسل زیادی در مورد مفهوم هیچ می داند و بنابر یک مطالعه جدید علاوه بر حیوانات دیگر، زنبور عسل نیز درک می کند که صفر کمتر از ۱ است.

انسانها تنها گونه ای نیستند که می توانند مفاهیم انتزاعی ریاضی مانند وجودی را درک کنند. به گفته یک مطالعه جدید علاوه بر حیوانات دیگر، زنبور عسل نیز درک می کند که صفر کمتر از ۱ است.

به گفته یک بیانیه از دانشگاه RMIT در ملبورن، استرالیا، دلفین ها، طوطی های خاکستری آفریقایی و … نیز ایده “صفر” را درک می کنند. اما محققان شگفت زده شدند که زنبور عسل نیز این مفهوم را درک می کند، با توجه به مغز کوچک این حشرات این مسئله قابل توجه است.

ریاضیات در کندو

به گفته NPR، زنبور عسل کمتر از ۱ میلیون نورون در مقایسه با ۸۶ میلیارد نورون در انسان دارد. محققان دو کارت را ساختند، هر کدام یک مجموعه ای از نمادها بر روی آنها، مثل مثلث یا حلقه ها داشتند. سپس گروهی از زنبورها را آموزش دادند تا به سمت نمادهای کمتر پرواز کنند. (زنبورها به سرعت یاد می گیرند که انسان ها می خواهند آنها را برای به دست آوردن جوایز خوشمزه خود فعال کند).

محققان با استفاده از آب شکر به عنوان پاداش برای نگه داشتن زنبورها علاقه مند به شمارش (یک کار خسته کننده) این ازمایش را انجام دادند. آنها با ارائه کارت با مقادیر مختلف نمادها، آب شکر در پشت کارت با کمترین میزان نمادها قرار داشت زنبورها را مورد ازمایش قرار دادند. زنبورها فهمیدند و همیشه به کارت کم نماد پرواز می کردند -این یک شاهکار قابل توجه است.

این تیم تعجب کرد که کشف می کند که این مخلوقات می توانند. در واقع: زنبورها می توانند ارزش یک را از صفر با توانایی متوسط ​​محاسبه کنند و موفقیت در زمانی که ارزش های بالاتر با صفر مقایسه می شود، افزایش یابد.

“دیر ” در بیانیه ای گفت: “اگر زنبورها می توانند صفر را با مغز کمتر از یک میلیون نورون درک کنند، این نشان می دهد که روش های ساده و کارآمد برای آموزش ترفندهای جدید AI وجود دارد.”

منبع:علم و فناوری

اخبار مرتبط