رفتن به بالا
  • یکشنبه - 28 خرداد 1396 - 21:49
  • کد خبر : ۱۵۵
  • مشاهده :  3506 بازدید
  • چاپ خبر : درمان بیماری ایدز با استفاده از زهر زنبور عسل
زنبور عسل تنها

درمان بیماری ایدز با استفاده از زهر زنبور عسل

محققان آمریکایی موفق به ساخت ژلی از زهر زنبورعسل شدند که ویروس ایدز و سرطان را در بدن از بین می برد.

دانشمندان در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس با استفاده از زهر زنبورعسل نوعی ژل بسازند که به ویروس ایدز در بدن حمله کرده وآن را از بین می برد.

زهر این «نانوزنبور» (nanobee) نوعی پروتئین به نام «ملیتین»(melitin) است که از زهر زنبورعسل گرفته شده‌است.

محققان ذرات میلیتن را به نانو ذرات طی فرآیندی محلق می‌کنند، ذراتی که از ویروس ایدز کوچکترند. سم هایی که از نانو ذرات منتشر می شود بدنه ویروس ایدز را سوراخ و آن را نابود می کند.

طبق ادعای محققان آمریکایی، اگر این زهر که با نانو ذرات ترکیب شده به شکل صحیحی در بدن رها شود، می‌توان از آن برای درمان برخی بیماری‌ها نظیر سرطان نیز استفاده کرد.

درمان سرطان با استفاده از زهر نانو زنبور

طبق این گزارش، از سال ۲۰۰۹ محققان دانشگاه واشنگتن روی ساخت نانو زنبورهایی کار می‌کنند که می‌توانند پپتیدهای سمی موسوم به ملیتین را برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در بدن رهاسازی کنند، در حالیکه سلول‌های سالم دست‌نخورده باقی می‌مانند.

در ادامه، «ملیتین» همانند یک پروتئین از بین برنده غشاء عمل کرده و در آن حفره ایجاد می‌کند که موجب مرگ سلول می‌شود و در صورتیکه غلظت آن مناسب باشد، هر سلولی را از بین می‌برد.

این پروتئین اگر بدون بسته‌بندی شدن در نانو ذرات وارد جریان خون شود، سلول‌های قرمز خون را از بین می‌برد.

محققان برای حل این مشکل نانو ذرات حاوی لایه‌های لیپیدی را با ملیتین پر کردند.

این نانو ذرات که دارای هسته‌ای از جنس پرفلروکربن هستند، می‌توانند سلول سرطانی را هدف قرار دهند؛ «پرفلروکربن» حامل خوبی برای اکسیژن است.

دانشمندان هم چنین اعلام کردند که سیگار کشیدن برای بیماران مبتلا به اچ آی وی مرگبارتر از خود ویروس است و از بین رفتن سلولهای بدن سرعت می بخشد.

اخبار مرتبط