رفتن به بالا
  • دوشنبه - 24 آذر 1393 - 00:21
  • کد خبر : ۳۴۱
  • مشاهده :  9957 بازدید
  • چاپ خبر : ویژگیهای بارز نژاد کارنیکا
زنبور خرطوم بلند کارنیکا

ویژگیهای بارز نژاد کارنیکا

زمستان گذرانی قوی و سالم نژاد پرورشی کارنیکا دارای لاینهای متفاوت است. بعضی از این لاینها زمستانگذرانی قوی تری دارند که پرورش دهندگان نظرات متفاوتی را نسبت به این موضوع عنوان می‌کنند. برای مثال: یک کلنی ۱۸ تا ۲۰ قابی و پر از زنبور مصرف غذای زمستانگذرانی بالایی را هم شامل می‌شود! بعضی از لاینها […]

زمستان گذرانی قوی و سالم

نژاد پرورشی کارنیکا دارای لاینهای متفاوت است. بعضی از این لاینها زمستانگذرانی قوی تری دارند که پرورش دهندگان نظرات متفاوتی را نسبت به این موضوع عنوان می‌کنند.

برای مثال: یک کلنی ۱۸ تا ۲۰ قابی و پر از زنبور مصرف غذای زمستانگذرانی بالایی را هم شامل می‌شود! بعضی از لاینها زمستانگذرانی در حد ۸ تا ۱۰ قاب پر از زنبور دارند که این مورد پسند برخی از پرورش دهندگان است. در هر صورت مهم آن است که شدت رشد جمعیت در اوایل بهار بالا بوده و کلنی آمادگی کامل برای مقابله با بیماریها و ذخیره سازی را داشته باشد.

شدت رشد بهاره بالا

با توجه به شدت رشد بالای نژاد کارنیکا در اوایل فصل فعالیت، این نژاد به عنوان یک ژنتیکی که قادر است از گلهای بهار برداشت عسل داشته باشد شناخته شده است و به جهان معرفی می شود. در صورتی که خیلی از نژادها تمامی گلهای بهاره را صرف رشد خود کرده تا بتوانند از گلهای تابستانی ذخیره سازی و تولید عسل داشته باشند.

تولید بالای موم و مدیریت در ذخیره سازی عسل

یکی دیگر از قابلیتهای این نژاد مدیریت بالای آن در نحوه ذخیره سازی عسل در داخل شان‌ها است. این موضوع به گونه ای است که در نژاد کارنیکا نیازی به استفاده از شبکه مهار ملکه نیست و زنبوران کارگر یک شان را که پر از عسل می‌کنند، کمتر مشاهده می‌شود که در وسط آن ملکه تخمگذاری کرده باشند و از این رو می توان در فصل فعالیت و شهد خیزی منطقه هفتگی برداشت عسل داشت.

بچه دهی ضعیف

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در اصلاح نژاد، بچه دهی کم است، که نژاد کارنیکا بعد از چندین دهه اصلاح شدن، به صورت کاملا و مثبت به این مهم پاسخ داده و کارنیکا را در تمامی جهان یکی از پتانسیلهای خوب از این جهت معرفی می‌کند.

مقاوم بودن در مقابل بیماری کنه واروا

چگونگی رفتار نظافتی بهداشتی زنبوران و واکنش آنها در مقابل سلولهای آلوده به کنه واروا یا هر نوع بیماری دیگر، ارتباط مستقیمی با کنترل بیماری به صورت طبیعی دارد. حداقل بیش از ۳۰ سال است که در زمینه مقاوم سازی و تقویت رفتار بهداشتی نظافتی نژاد کارنیکا کار شده و در این زمینه به دست آوردهای مهمی هم رسیده‌اند که نتیجه آن مقاومت طبیعی تقریباً بالای این نژاد در برابر کنه واروا است.

لازم به ذکر است که در لاینهای متفاوت کارنیکا این توانایی متغیر است. به گونه‌ای که پرورش دهندگان ملکه نژاد کارنیکا دسته‌بندی شده‌اند و برخی تولید عسل بیشتر را محور فعالیت اصلاح نژادی خود قرار داده‌اند و برخی تولید عسل خوب ولی در عین حال مقاومت ژنتیکی، در مقابل کنه واروا را هدف اصلی خود می‌دانند.

آرام بودن و نیش نزدن زنبورها در حین بازدید

در این رابطه باید بگویم که زنبور نژاد اصیل کارنیکا به قدری آرام است که شما می‌توانید بدن کلاه توری و حتی بدون دودی کلنی را مورد برسی خود قرار داده، بدون اینکه نیشی نوش جان کنید یا حتی زنبوران فراری بر روی قاب مشاهده کنید.

تولید کم بره موم

در پرورش زنبور عسل صنعتی تولید زیاد بره موم را یکی از موارد منفی ژنتیکی معرفی می‌کنند. نژاد کارنیکا بر خلاف دیگرنژادهای تیره رنگ زنبور عسل مثل نژاد قفقازی، کمترین بره موم را تولید می‌کند، که این برای ما امکان بازدید سریع و بدون مشکل کلنیها را ایجاد خواهد کرد.

تولید محصول بالا

یکی از فاکتورهای بسیار مهم اصلاح نژادی، افزایش محصول و تولید بالا است. نژاد کارنیکا را یک زنبور بلند خرطوم هم می‌نامند. این زنبور قادر است با شدت رشد بهاره ای که از خود نشان می‌دهد و خرطوم بلندتری که نسبت به نژادهای دیگر زنبور عسل دارد، برداشت بهینه‌ای در همان هفته‌های اول شروع جریان شهد و گرده منطقه داشته باشد.

بیشتر نژادهای خرطوم کوتاه قادر نیستند از انواع گیاهان علوفه‌ای مانند یونجه و شبدر بهره‌برداری داشته باشند. ولی زنبور نژاد کارنیکا از این موقعیت استثنایی که دارد به نحو عالی استفاده‌ می‌کند.

منبع

اخبار مرتبط