رفتن به بالا
  • سه شنبه - 27 شهریور 1397 - 09:33
  • کد خبر : ۴۷
  • مشاهده :  8593 بازدید
  • چاپ خبر : تکنیک تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل
تلقيح ملكه زنبور عسل
توضیحات كلی درباره

تکنیک تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل

تلقیح مصنوعی ملکه سالهاست که در نقاط مختلف دنیا مورد بررسی و تحقیق واقع شده و به هیچ وجه روشی بهتر از آن به منظور کنترل باروری ملکهٔ زنبور عسل پیشنهاد نشده است.

تکنیک تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل هر روز بیشتر از روز قبل اهمیت و برتری خود را نسبت به بقیهٔ روش‌ها نشان می‌دهد. دلیل استفاده از این تکنیک، نیاز به یک نژاد خود و مناسب زنبور عسل است که بتواند با محیط سازگاری خوبی داشته و همچنین عسل آوری زیادی داشته باشد.

تلقیح مصنوعی ملکه سالهاست که در نقاط مختلف دنیا مورد بررسی و تحقیق واقع شده و به هیچ وجه روشی بهتر از آن به منظور کنترل باروری ملکه زنبور عسل پیشنهاد نشده است و اصلاح نژاد ملکهٔ زنبور عسل، آن هم در زمانی کوتاه به جز از طریق تلقیح مصنوعی محال است و نتیجهٔ مطلوبی در بر نخواهد داشت.

ما با استفاده از این تکنیک می‌توانیم علاوه بر فعالیت در زمینهٔ اصلاح‌نژاد ملکه زنبورعسل در زمینهٔ تلاقی ژنتیکی هم فعالیت وسیعی داشته باشیم که با توجه به کار و تحقیقی ۷۰ تا ۸۰ ساله از سوی محققین و پرورش دهندگان زنبور عسل در این زمینه، امتیازات برجستهٔ آن بر همگان آشکار است.

تحقیقات نشان داده که به هیچ وجه عملکرد یک ملکه تلقیح شده در شرایط خوب، کمتر از یک ملکه که به صورت طبیعی بارور شده باشد نبوده، بلکه در شرایطی که ملکه، اصلاح‌نژاد شده باشد توانایی بیشتری از خود نشان می‌دهد. ولی فعالیت با شدت بیشتر از حد طبیعی و همچنین دریافت بیش از حدّ گاز CO2 موجب کوتاه شدن طول عمر ملکه‌های تلقیحی خواهد شد.

ما برای کار در این زمینه، نیازمند داشتن یک دستگاه تلقیح مصنوعی کامل، استریو میکروسکوپ (که به زبان فارسی، لوپ گفته می‌شود)، سیستم روشنایی لامپ سرد یا لامپ LED و سیستم کامل گاز CO2، هستیم.

اخبار مرتبط