رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 5 اردیبهشت 1397 - 19:33
  • کد خبر : ۴۹
  • مشاهده :  3618 بازدید
  • چاپ خبر : زنبور عسل الگوی نظم محیط اجتماعی است
نظم زنبور عسل
مدرس حوزه:

زنبور عسل الگوی نظم محیط اجتماعی است

زنبور عسل الگوی خوبی در نظم محیط اجتماعی است، همچنین آنچه زنبور تولید می‌کند فاسدشدنی نیست، بنابراین اگر انسان بخواهد دست به تولید در هستی بزند باید تولیدی ماندگار و قیمتی داشته باشد.

حجت‌الاسلام مهدی نیلی‌پور در همایش ملی فرآورده‌های زنبورعسل از منظر زیست شناسی، سلامت و اقتصاد اظهار داشت: یکی از توصیه‌های قرآنی به انسان‌های موحد داشتن نگاه توحیدی است به طوری که همه هستی را به عنوان آیت الهی نگاه می‌کنند.

وی با بیان این که نگاه طولی یک نگاه موحدانه است که همه آیات الهی را به مبدأ آن یعنی خداوند ربط می‌دهد، افزود: علت آن هم این است که زنبور اگر چیزی می‌خورد پاک و حلال می‌خورد، اگر تولیدی دارد تولیدی پاک و حلال است و آزاری به هیچکس نمی‌رساند، زنبورعسل حتی هیچ آسیبی به محیط زیست نمی‌رساند و فقط نافع طبیعت است.

مدرس حوزه گفت: نگاه به زنبور عسل نباید فقط برای درآمدزایی و مادی باشد باید اول آن را به عنوان پدیده و آیت الهی اکرام کنیم و دوم استفاده فرهنگی اخلاقی از آن ببریم و منتشرکننده درس‌هایی که برای سلامت و سعادت دنیا و آخرت دارد، به دیگران باشیم.

نیلی پور تأکید کرد: انسان مؤمن کم مصرف و پربازده است درحالی که ما مصرف‌کننده شدیم، زنبور برای دشمن نیش و برای دوست نوش دارد، ماهم باید رحما بینهم و اشدا علی الکفار باشیم.

مدرس حوزه تصریح کرد: نحله یعنی بخشیدن، در قرآن دو نوع نظام اقتصادی تکاثر و کوثر وجود دارد، تکاثر همه‌ چیز را برای خود می‌خواهد اما در نظام کوثر افرادی مانند پیامبر و حضرت زهرا هرچه دارند به خلق خدا می‌بخشند، باید در نظر داشت که فساد ثروت نامشروع کمتر از فقر نیست و ثروت زمانی مفید است که بخشنده باشیم.

وی اضافه کرد: امروزه که بی‌نظمی در همه امور ما را بسیار عقب انداخته و باید انضباط در جامعه و زندگی فردی و اجتماعی ما جاری شود زنبور عسل الگوی خوبی در نظم محیط اجتماعی است، همچنین آنچه زنبور تولید می‌کند فاسدشدنی نیست، بنابراین اگر انسان بخواهد دست به تولید در هستی بزند باید تولیدی ماندگار و قیمتی داشته باشد.

منبع: فارس

اخبار مرتبط